Nowy Polski Ład, najnowsze przepisy zmieniające wszystko

W ramach sztandarowego pakietu reform, jakim był Nowy Polski Ład, rząd wprowadził liczne zmiany prawne na wielu polach życia społecznego i gospodarczego. Warto przyjrzeć się im bliżej, aby w razie potrzeby móc się do nich przygotować. Dotyczą m.in. podatków, składek, kredytów mieszkaniowych czy regulacji dla firm podejmujących się zatrudniania „na czarno”.

 

Opodatkowanie i oskładkowanie dochodów

Jedna z kluczowych modyfikacji objęła niemal wszystkie rodzaje opodatkowania działalności gospodarczej, ponieważ polegała na zmianie sposobu wyliczania wysokości składek ubezpieczeniowych, a konkretnie ich części zdrowotnej. Po wprowadzeniu zmian danina jest naliczana procentowo od dochodu, zamiast stanowić sztywną kwotę dla każdego, tak jak to było wcześniej. Nowe przepisy są interpretowane w ramach doradztwa i usług prawnych w Gdyni i innych miastach.

Jeśli chodzi o opodatkowanie, zarówno osoby prowadzące działalności gospodarcze, jak i pracownicy zatrudnieni na umowie o pracę mogą odnieść korzyści z modyfikacji, które weszły w życie wraz z Nowym Polskim Ładem. Kwota wolna od podatku zwiększyła się do 30 000 zł – wzrosły też stawki progów podatkowych. Powody do zadowolenia mają też osoby rozważające zaciągnięcie kredytu mieszkaniowego, bo ustanowiono mechanizm pozyskania środków bez wkładu własnego.

 

Kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego

Problemy na rynku nieruchomości są znane większości polskich rodzin. Trudna dostępność lokali wynikająca głównie z wysokich cen i wygórowanych wymagań banków sprawia, że wiele osób ma kłopot z uzyskaniem środków na inwestycję. Z myślą o tym rząd wprowadził program, który pozwala starać się o kredyt mieszkaniowy bez wkładu własnego. Co do zasady, jest on skierowany do osób pozbawionych własnościowej nieruchomości lub spółdzielczego prawa do niej, choć występuje wiele wyjątków od tego reguły. Sam mechanizm wsparcia polega na dofinansowaniu spłaty zadłużenia ze środków państwa.

 

Zatrudnianie „na czarno”

Kolejna grupa zmian dotyczy zatrudniania „na czarno”. Z Nowym Polskim Ładem w życie weszły przepisy przenoszące całą odpowiedzialność za to wykroczenie na pracodawcę, a jednocześnie umożliwiające mu zalegalizowanie danego stanowiska.

Zatrudnieni w naszej kancelarii radcowie i adwokaci zajmują się interpretacją przepisów Nowego Polskiego Ładu i świadczą usługi prawnicze oraz doradztwo prawne w tym zakresie na rzecz klientów z Gdyni i Trójmiasta.

Specjalizacje2-layersAdwokat_Marcin_KochanowskiAktualności
Wstecz
prawo cywilne prawo karne prawo rodzinne prawo mieszkaniowe mobbing sprawy rozwodowe porady prawne tranzycja płci prawo spadkowe
Siedziba:

ul. Świerkowa 30/2

81-526 Gdynia

Kontakt:

+48 733 272 252

adwokatkochanowski@gmail.com

Dane:

NIP 5842306185

Nr konta 94 1160 2202 0000 0001 0592 9708